Följ vår presskonferens 22.5.2024 kl 10.00: Fallskärmsolyckorna i Ivalo 7.3.2023 och beväringar hamnade i djupt vatten i Raseborg 10.10.2023

Pressmeddelande
Olycksutredningscentralen
Dragsvik_Ivalo_kollaasi_800

Olycks­ut­red­nings­cen­tra­len har fär­dig­ställt två ut­red­ning­ar som gäl­ler olyc­kor som drab­bat be­vä­ring­ar i För­svars­mak­tens öv­nings­verk­sam­het.

Vid Nylands brigads Dragsviks garnison i Raseborg hamnade nio beväringar i djupt vatten 10.10.2023 efter att ha hoppat av en manskapstransportbåt vid garnisonens strand. En av beväringar drunknande men akutsjukvården kunde återuppliva beväringen.

I fallskärmsolyckan som inträffade i Ivalo 7.3.2023 skadades två fallskärmsjägare när de utförde en hoppövning från en helikopter. I båda utredningarna uppstod brister i planeringen av övningarna.

Följ presskonferensen via denna länk. I konferensen talar utredningsledaren Janne Kotiranta samt utredningsledaren och direktör för Olycksutredningscentralen Kurt Kokko.

Kommentarer ges av ledande arbets- och tjänstesäkerhetschef, överstelöjtnant Ville Rosenlund och ingenjör-överstelöjtnant Juha Vantila från Försvarsmakten.

Välkommen!

Foto: Försvarsmakten / OTKES