Det är nödvändigt att ingripa i Jyväskylä–Petäjävesi-banavsnittets skick på grund av olycksrisken
Olycksutredningscentralen utreder en urspårning av sex vagnar i ett godståg som inträffade i den västra delen av Jyväskylä, i Vesanka, den 3 juli 2021. Konstruktionsbrister i spårets stödskikt och problem med spårets skarvar orsakade en förskjutning av spåret i sidled under tåget och ledde till att vagnarna spårade ur.
Spårets konstruktionsbrister upptäcktes i samband med de tekniska undersökningarna av banan den 8 november 2021.
Olycksutredningscentralen har utfärdat en underrättelse om olycksrisk enligt 25 § i lagen om säkerhetsutredning av olyckor och vissa andra händelser (525/2011) till Transport- och kommunikationsverket som ansvarar för bansäkerheten och till bannätsförvaltaren Trafikledsverket.
”Vid undersökningarna som utfördes i november upptäcktes brister i spårets stödskikt och rälsen. På grund av dessa brister är spåret utsatt för förskjutningar i sidled. Rälsen kan i praktiken röra på sig. I värsta fall kan dessa brister leda till att tåget spårar ur i synnerhet vid värmebölja och tjäle”, konstaterar Olycksutredningscentralens utredningsledare Lasse Laatta.
”En underrättelse om olycksrisk är en kraftfull metod att ingripa i säkerhetsbrister som kräver brådskande korrigering. I ljuset av resultaten av utredningen finns det en olycksrisk och banavsnittet borde iståndsättas så att det blir säkert. Vi anser att trafiken längs spåret borde begränsas i fråga om till exempel axelvikter och hastigheter tills banavsnittet är säkert”, konstaterar direktörens ersättare Hannamari Helke från Olycksutredningscentralen.
Olycksutredningscentralen har för avsikt att publicera sin utredningsrapport i början av 2022.
Mer information:
Ledande utredare Lasse Laatta, tfn 02951 50709
Direktörens ersättare Hannamari Helke, tfn 02951 50713