Säkerställande av spårvagnsförarnas vakenhetstillstånd
Ännu inte genomfört
Spårtrafik R
Olycka
17.11.2025
2025-S30
Suosituksen perustelu
Av de undersökta fallen orsakades kollisionen av en spårvagn med ändmuren i Kägeludden av att föraren var inkapaciterad. Föraren hade känt sig trött under hela arbetsskiftet men fortsatt att arbeta. Även vid kollisionen mellan spårvagnarna i Östra centrum var trötthet eventuellt en delfaktor. Olyckor orsakade av inkapacitation har också inträffat i spårvägstrafiken i andra länder.
Man har identifierat att arbetsskiftssystemet på spårlinje 15 medför att förarna arbetar när de är trötta. Tröskeln att meddela chefen att man är trött upplevs som hög och det finns inga anvisningar om hur man ska gå tillväga. Att arbeta när man är trött har blivit normal praxis som leder till att säkerheten försämras.
Rekommendation
De som bedriver spårbunden stadstrafik beaktar spårvagnsförarnas vakenhetstillstånd i arbetsskiftsarrangemangen och fastställer tydliga förfaranden för avbrytande av arbetet om föraren känner sig trött.
Suosituksen tarkennus
På organisationsnivå är det viktigt att allmänt identifiera riskerna med att arbeta när man är trött och kommunicera om dem. Som hjälp för att säkerställa vakenhetstillståndet kan man till exempel utnyttja verktyg för hantering av vakenhetstillståndet som används inom luftfarten och sjötrafiken.