C14/1999R Säiliövaunun suistuminen kiskoilta Haminan satamassa 19.9.1999
19.09.1999
19.09.1999
19.09.1999
Raideliikenne (R)
C14/1999R
Onnettomuus
Valmistunut
Haminan Öljysataman raiteella suistui sunnuntaina 19.9.1999 metanolikuormassa ollut säiliövaunu kiskoilta oikealle kääntyvässä kaarteessa. Onnettomuus ei aiheuttanut kalustovaurioita, eikä henkilövahinkoja. Kiskosta katkesi 90 cm pala ja suistuneen vaunun pyörä katkaisi yhden ratapölkyn.
Onnettomuuden syynä oli se, että sisäkaarteen puoleisen kiskon hamarassa oli kiskon pitkittäissuunnassa halkeama, joka aiheutti kiskon hamaran murtumisen veturin alla. Suojavaunu kulki kiskon varren päällä vauriokohdan yli. Säiliövaunun pyörä katkaisi kiskon ja suistui kiskolta.
Vastaavanlaisten kiskonmurtumien ja niistä johtuvien onnettomuuksien välttämiseksi Onnettomuustutkintakeskus suosittaa kiskontarkastusmenetelmien kehittämistä siten, että myös pystysuuntainen pitkin kiskoa oleva murtuma pystyttäisiin havaitsemaan riittävän ajoissa.
Suositus S138