C8/​1996R Leik­kaus­luis­kan sor­tu­mi­nen ra­dal­le Pai­mios­sa 6.7.1996

06.07.1996

06.07.1996

06.07.1996

Raideliikenne (R)

C8/​1996R

Vaaratilanne

Valmistunut

Lauantaina 6.7.1996 sortui noin 200-300 m3 lihavaa savea radalle Paimion ja Salon välisellä rataosuudella. Rata tukkeutui kokonaan. Turusta Helsinkiin matkalla olleen henkilöpikajunan kuljettaja havaitsi sortuvan leikkausluiskan ja sai junan pysäytetyksi ennen radalla ollutta tukosta. Vaaratilanteesta ei aiheutunut kalusto eikä henkilövahinkoja.

Rantaradan maa-aines tiedetään häiriintymisherkäksi. Vaaratilanteen alueella oli satanut runsaasti kaksi edeltävää viikkoa ja vaaratilanteen aikana satoi kaatamalla.

Sortuneessa kohdassa oli kahdeksan vuotta vanha kalkkipilaristabilointi. Pilarit eivät toimineet tarkoitetulla tavalla, koska pilareiden alla oli viettävä silokallio. Pilarit eivät ylettyneet kallioon asti, jolloin leikkauspinta meni pilarien ja kallion välistä. Laskelmissa leikkauspinnan oletettiin kulkevan pilarien kautta. Sortuneen kohdan vierestä leikkausluiska on sortunut aikaisemmin. Tällöin nyt sortunut kohta kalkkipilaristabiloitiin. Tällainen stabilointitapa oli silloin uusi eikä siitä ollut paljoa kokemusta.

Häiriintymisherkiksi tiedettyjen alueiden stabiliteettilaskelmiin liittyviä lähtöoletuksia ja arvoja on syytä tarkistaa.