Vantaan Hakunilan tutkinta: kiuas on ollut päällä palon syttyessä – toimitetaan jatkotutkimuksiin

Tiedote
Onnettomuustutkintakeskus

On­net­to­muus­tut­kin­ta­kes­kus tut­kii Van­taan Ha­ku­ni­las­sa sun­nun­tai­na 8.10.2023 ta­pah­tu­nut­ta tu­li­pa­loa. Tut­kin­taa on teh­ty yh­teis­työs­sä po­lii­sin kans­sa.

Tulipalossa kuoli neljä alle 10-vuotiasta lasta ja heidän äitinsä. Isä pystyi pelastautumaan. Suurimmat palojäljet ovat saunassa, josta voidaan päätellä palon syttyneen siellä.

Asuntoon oli muutamaa kuukautta aiemmin asennettu kaksi uutta palovaroitinta. Vähintään toinen niistä on toiminut.

Sähkönkäyttötiedoista voidaan päätellä, että saunan kiuas on ollut päällä noin kaksi ja puoli tuntia, kunnes tulipalo katkaisi virran.

Tutkinnassa selvitetään edelleen, miten kiuas on mennyt päälle ja miten palon syttyminen on tapahtunut. Tästä syystä kiuas toimitetaan jatkotutkimuksiin, jotka kestävät viikkoja.

Tutkinta jatkuu muiltakin osin (aineiston keruu, kuulemiset, analyysit…), ja kattava tutkintaselostus suosituksineen julkaistaan keväällä.

Kai Valonen

johtava tutkija