Autonkuljettajien ajo- ja lepoaikojen noudattaminen

Toteutettu

Raideliikenne R

Onnettomuus

10.1.2001

B2/2000R/S158

Suosituksen perustelu

Jotta kuljetusalalle saataisiin lisää motivaatiota ajo- ja lepoaikamääräysten noudattamiseen, tutkintalautakunta suosittaa, että autonkuljettajien ajo- ja lepoaikojen valvontaa tulisi lisätä. Sen helpottamiseksi ajopiirturijärjestelmän sijaan ajotiedot tulisi tallettaa ja toimittaa valvovalle viranomaiselle teknisesti nykyaikaisemmalla tavalla. Paremmasta ajotietojen rekisteröintilaitteesta olisi runsaasti hyötyä myös onnettomuustutkinnan ja sitä kautta turvallisuuden parantamisen kannalta.

Suositus

Autonkuljettajien ajo- ja lepoaikojen valvontaa tulisi lisätä. Sen helpottamiseksi ajopiirturijärjestelmän sijaan ajotiedot tulisi tallettaa ja toimittaa valvovalle viranomaiselle teknisesti nykyaikaisemmalla tavalla.

Toimenpide-ehdotukset

TOTEUTUMASSA. Ollaan siirtymässä digitaalisiin ajopiirtureihin. Valvonta EU:n määräysten mukaan; prosentuaalinen valvonta (1%).