Keskitetyn hankintatoiminnan kehittäminen
Toteutettu osittain
Poikkeukselliset tapahtumat P
Onnettomuus
30.6.2021
2021-S24
Suosituksen perustelu
Koronan saapuminen Suomeen aiheutti nopeasti kehittyneen tarpeen erilaisille suojavarusteille, joiden riittäviä varastoja ja valmistusta ei ollut kotimaassa. Kysyntä kasvoi maailmanlaajuisesti, joten saatavuus oli huono ja toimijat kilpailivat tuotteista keskenään. Hankintoihin liittyi poikkeuksellisia lieveilmiöitä, joiden hallitseminen vaati osaamista ja monia toimia. Kansainvälistä yhteisvastuuta ei kaikkia koettelevassa kriisissä kunnolla ollut. Suojavarusteiden hankinnan vaikeudet olivat maalis-huhtikuussa 2020 kriisin hallinnan keskeisin ongelma.
Suositus
Työ- ja elinkeinoministeriö kehittää menettelyt ja yhteistyösuhteet keskeisiin kaupan toimijoihin siten, että suuret äkilliset hankinnat tekevät organisaatiot, joilla on ulkomaankaupan verkostot ja osaaminen. Hankintavalmiuksia harjoituttaa se, että huoltovarmuuden vuoksi varastoitavat materiaalit hankitaan samoja monipuolisia kanavia hyödyntäen ja mahdollisuuksien mukaan kotimaasta
Suosituksen tarkennus
Suomessa joudutaan ratkaisemaan, mikä on kansallisen ja kansainvälisen, erityisesti Euroopan Unionin toimesta toteutettavan varautumisen välinen suhde. Koronakriisin kokemusten perusteella kansallisen varautumisen tulee olla riittävää. Siten on huolehdittava siitä, että Suomessa on edelleen varautumiseen ja huoltovarmuuteen liittyviä tarvikkeita, tuotantoa ja valmiutta.
Toimenpide-ehdotukset
Asiaa on kehitetty vuoden 2022 aikana huoltovarmuusselonteon avulla, mutta käytännön hankintakanavien valinta jää edelleen eri toimialojen vastuulle.