Palavan rakennuksen henkilömäärän selvittäminen ja savusukellus

Toteutettu osittain

Muut onnettomuudet Y

Onnettomuus

13.9.2016

2016-S22

Suosituksen perustelu

Nykyisen käytännön mukaan pelastuslaitos etsii palavasta rakennuksesta henkilöitä, mikäli paikan päällä ei ole saatu varmaa tietoa, että rakennus on tyhjä. Yleensä tieto mahdollisista henkilöistä saadaan hätäkeskuksen kautta ilmoittajalta tai paikalla tavatuilta henkilöiltä.
Pelastusyksiköillä on aina lähtökohtaisesti valmius savusukellukseen, koska sammutustekniikka lähtee siitä, että rakennusta sammutetaan sisältä. Pelastustoiminnan johtaja päättää savusukelluksen aloittamisesta. Hän perustaa päätöksensä saatuun tietoon tai epäilykseen rakennuksessa olevista henkilöistä sekä palon vaiheeseen. Päätöksessä otetaan huomioon sukelluksen riskitekijät pelastushenkilöstölle.
Ohjeita tai selkeitä periaatteita palavan rakennuksen henkilömäärän riittävän luotettavaan arviointiin tai savusukellukseen ryhtymisestä ei ole. Päätös nojautuu usein aikaisempaan kokemukseen.

Suositus

Sisäministeriö yhdessä Pelastusopiston ja Pelastuslaitosten kumppanuusverkoston kanssa määrittää periaatteet ja ohjeet siihen, miten palavassa rakennuksessa oleva henkilömäärä määritetään riittävällä luotettavuudella ja millaisiin olosuhteisiin eri tilanteissa savusukelletaan.

Suosituksen tarkennus

Tuusulan tulipalon lisäksi Turun Raunistulan pienkerrostalon palossa vuonna 2014 oli epäselvyyttä rakennuksessa olleiden ihmisten lukumäärästä, jolloin rakennukseen jäi yksi henkilö. Samoin kävi Turun Hirvensalossa toukokuussa 2016.

Toimenpide-ehdotukset

Pelastustoimessa ei, asiaa koskevasta keskustelusta ja neuvotteluista huolimatta, ole löydetty taktiikkaa tai keinoa, kuinka varmistaa henkilömäärän selvittäminen riittävällä tarkkuudella palotilanteessa. Asia ei tällä hetkellä ole aktiivisessa valmistelussa. Pelastustoimessa on päivitetty savusukellusohjeistusta (Ala-Kokko, Savusukellusopas, 2021), jossa yhteydessä on määritetty Tulipalon sammuttamisen nelikenttämalli, jolla arvioida tarkoituksenmukaista sammutustaktiikkaa käytettävissä olevien tietojen pohjalta. Malli on käytössä Pelastusopiston opetuksessa.