Rautatiekaluston ohjaamoikkunoiden turvallisuuden parantaminen
Ei toteuteta
Raideliikenne R
Onnettomuus
18.7.2019
2019-S45
Suosituksen perustelu
Veturin ohjaamon sivulasien vääränlainen rikkoutuminen ja sirpalesuojakalvojen puuttuminen lisäsivät kuljettajien vammoja.
Suositus
Rautatieliikenteen harjoittajat huolehtivat siitä, että rautatiekaluston ohjaamoikkunat ovat sellaista lasia, että ne eivät onnettomuudessa rikkoutuessaan aiheuta lisävammoja.
Suosituksen tarkennus
Ohjaamoikkunoiden tulee olla laminoitua turvalasia tai niissä tulee käyttää sirpalesuojakalvoja.
Toimenpide-ehdotukset
Liikenne- ja viestintäviraston mukaan valtaosa kalustosta on edelleen vanhojen Liikkuvan kaluston teknisten määräysten ja ohjeiden (LIMO) aikana hyväksytettyä securit lasia, jonka pitäisi mennä rikkoutuessaan murusiksi. Tilalle on joissain vetureissa vaihdettu paremmin lämpöä eristäviä lämpölasielementtejä, joissa suojakalvo on. Vanhojen kalustoyksikköjen ikkunanvaihtoon pakottamiselle ei ole laillisia perusteita olemassa.