Rikollinen toiminta internetissä

Toteutettu osittain

Poikkeukselliset tapahtumat P

Onnettomuus

26.2.2009

P2007-01/S7

Suosituksen perustelu

Yhteisöjen ja keskustelupalstojen ylläpitäjille ei ole asetettu yksiselitteistä lakisääteistä vastuuta siitä, mitä niiden alustoilla tapahtuu. Joissakin yhteisöissä on olemassa selkeät sisäiset käyttäytymissäännöt, mutta monista paikoista tällaiset puuttuvat. Yhteisöjen ja keskustelupalstojen ylläpitäjiltä ei myöskään edellytetä sisältöjen valvontaa eikä epäasialliseen viestintään puuttumista eli moderointia. Olisi eduksi, jos yhteisöjen ja keskustelupalstojen ylläpitäjät valvoisivat aktiivisesti ja järjestelmällisesti palveluidensa sisältöjä ja puuttuisivat epäasiallisiin, kohderyhmän kannalta haitallisiin ja rikollisiin sisältöihin. Sisältöjen valvontaan tulisi liittyä myös käytännöt uhkaavien ja rikollisten sisältöjen ilmoittamisesta viranomaisille. Sisältöjen valvontaan liittyvien periaatteiden tulisi olla julkisia ja käyttäjien tiedossa.

Suositus

Liikenne ja viestintäministeriön tulisi yhdessä muiden keskeisten toimijoiden kanssa huolehtia siitä, että internetissä toimivat keskeisimmät suomalaiset palveluntarjoajat luovat ja ottavat käyttöön yhteiset käytännesäännöt, joiden avulla palveluiden ylläpitäjät voivat puuttua epäasialliseen viestintään eli moderoida järjestelmiä, joiden mtyötä moderaattorit ilmoittaisivat vakavaan rikolliseen toimintaan viittaavista havainnoistaan viranomaisille.

Toimenpide-ehdotukset

Eu- tasolla ja kansallisesti on tehty paljon asian edistämiseksi. Kuitenkin esim. sähkökauppadirektiivin mukaan jäsenvaltiot eivät saa asettaa palvelun tarjoajille yleistä velvoitetta valvoa siirtämiään ja tallentamiaan tietoja eivätkä yleistä velvoitetta pyrkiä aktiivisesti saamaan selville laitonta toimintaa osoittavia tosiasioita tai olosuhteita. Suositusta ei enää seurata.