Saimaan vesistöonnettomuuksien ilmoittamiskäytännöt

Toteutettu

Vesiliikenne M

Onnettomuus

18.1.2013

C4/2011M/S2

Suosituksen perustelu

Hälytystoimintaan syntyi tarpeetonta viivettä Varkauden tapauksessa tilanteen hahmottamiseen sekä ilmoitusten yhdistämiseen ja Sulkavan tapauksessa tapahtumapaikan määrittämiseen liittyvien ongelmien vuoksi. Vaikka viiveellä ei tutkittavien tapausten osalta ollut merkitystä pelastustoiminnan asianmukaiselle käynnistymiselle, tulisi viivettä pyrkiä pienentämään, koska samaa hälytysketjua käytetään Saimaalla myös henkeä uhkaavissa tilanteissa.

Suositus

Liikennevirasto ja Hätäkeskuslaitos laativat ja ottavat käyttöön toimintaohjeen Saimaan vesistöalueen onnettomuuksien ilmoittamiskäytännöistä VTS:n ja hätäkeskuksen välillä.

Toimenpide-ehdotukset

Liikennevirasto on aloittanut toimet meriliikenteenohjauksen käytössä olevien toimintakäsikirjojen yhtenäistämiseksi sisäisesti. Alusliikennepalvelun ja hätäkeskusten välistä tiedonvaihtoa koskevaa ohjeistusta tarkastellaan ja ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin. Etelä-Savon hätäkeskuksen kanssa on sovittu menettelyistä viestin lähettämiseksi ja perilletulon varmistamiseksi. Hätäkeskuslaitos on ryhtynyt toimenpiteisiin suosituksen toteuttamiseksi. Asia tullaan ottamaan esiin päivystäjien koulutuksessa.