Selvitetään, onko saatavissa paikallisiin olosuhteisiin soveltuvaa, ulkopuolisten esineiden havaitsemista tehostavaa tekniikkaa, ja selvitystyön perusteella päätetään tällaisen tekniikan hankinnan tarpeellisuudesta

Ei toteuteta

Ilmailu L

Onnettomuus

29.6.2011

C5/2010L/S3

Suosituksen perustelu

Koska ulkopuolisen esineen aiheuttama vaurio ilma-alukselle (Foreign Object Damage, FOD) on merkittävä lentoturvallisuusuhka, jonka riskinhallintaan on saatavissa uutta tekniikkaa, tutkintalautakunta suosittaa, että Finavia Oyj selvittää, onko saatavissa paikallisiin olosuhteisiin soveltuvaa ulkopuolisten esineiden havaitsemista tehostavaa tekniikkaa ja selvitystyön perusteella päättää tällaisen tekniikan hankinnan tarpeellisuudesta.

Suositus

Tutkintalautakunta suosittaa, että Finavia Oyj selvittää, onko saatavissa paikallisiin olosuhteisiin soveltuvaa ulkopuolisten esineiden havaitsemista tehostavaa tekniikkaa ja selvitystyön perusteella päättää tällaisen tekniikan hankinnan tarpeellisuudesta.