Tieto rakettivarjosta ja sen riskeistä pelastushenkilöstölle

Toteutettu

Ilmailu L

Onnettomuus

9.3.2018

2018-S6

Suosituksen perustelu

Pelastusyksiköillä ei ollut tietoa lentokoneessa olleesta rakettivarjosta.

Suositus

Hätäkeskuslaitos lisää päivystäjän ohjeeseen (MORA) tai tulevaan ERICA-käyttöjärjestelmään ennakkovaroituksen välitettäväksi onnettomuudesta ilmoittajille ja pelastustoimintaan osallistuville yksiköille lentokoneessa mahdollisesti olevasta rakettivarjosta etenkin keskisuurissa ja pienissä lento-onnettomuuksissa.

Suosituksen tarkennus

Laukeamaton rakettivarjo aiheuttaa vakavan vaaran onnettomuuspaikan läheisyydessä oleville ja pelastushenkilöstölle onnettomuustilanteessa. Rakettivarjoa ilmaisevat varoitusmerkinnät eivät aina ole näkyvissä onnettomuuspaikalla. Nykyisessä hätäkeskuspäivystäjän ohjeessa (MORA) ei ole mainintaa ilma-alusten rakettikäyttöisten pelastusvarjojen aiheuttamasta mahdollisesta vaarasta.

Toimenpide-ehdotukset

Hätäkeskuslaitos on Onnettomuustutkintakeskuksen turvallisuussuosituksesta johtuen lisännyt ERICA-hätäkeskustietojärjestelmään ohjeen päivystäjälle rakettivarjon huomioimisesta pienkoneonnettomuuksissa. Hätäkeskuslaitoksen antama rakettivarjojen tunnistamiseen ja vaarallisuuteen liittyvä ohje päivystäjälle on ollut käytössä ERICAn käyttöönoton myötä vuoden 2018 lopusta alkaen.