Turvallisuusjohtamisjärjestelmien käytännön toteutuksen valvonta
Toteutettu
Raideliikenne R
Onnettomuus
1.6.2018
2018-S18
Suosituksen perustelu
Radio-ohjatuilla vetureilla tapahtuu läheltä-piti -tapauksia ja pieniä törmäyksiä, jotka eivät tule ilmi. Käyttäjät eivät uskalla ilmoittaa tapahtumista sanktioiden pelossa. Radio-ohjattujen vetureiden läheltä piti -tapauksista ja törmäyksistä ei opita, mikä haittaa radio-ohjauksella tehtävien vaihtotöiden turvallisuuden kehittämistä. Turvallisuusjohtamisjärjestelmät jäävät rautatiealalla tavoitteiden tasolle, sillä niiden toteutumista käytännössä ei juuri valvota viran-omaisvalvontana, ja omavalvonta on vähäistä.
Suositus
Liikenteen turvallisuusvirasto aloittaa turvallisuusjohtamisjärjestelmien käytännön toteutuksen valvonnan.
Suosituksen tarkennus
Valvonta tulisi suorittaa pääosin satunnaisesti valittavia käytännön tehtäviä tekeviä työntekijöitä haastattelemalla ja vertaamalla heiltä saatuja tietoja yrityksen turvallisuusjohtamisjärjestelmään.
Toimenpide-ehdotukset
Tämä on Liikenne- ja Viestintäviraston keskeinen tehtävä, jossa auditointeihin kuuluu säännöllisesti kentällä toiminnan seuraaminen.