R2023-02 Tavarajunan suistuminen Tampereella 30.11.2023

01.12.2023

30.11.2023

01.12.2023

Raideliikenne (R)

R2023-02

Onnettomuus

Valmistunut

Onnettomuustutkintakeskus käynnistää turvallisuustutkintalain (525/2011) 2 §:n 2 momentin nojalla tutkinnan Tampereella 30.11.2023 tapahtuneesta tavarajunan suistumisesta.

Onnettomuudessa Kouvolasta Poriin matkalla olleen tavarajunan T7121 veturi ja ensimmäisen vaunun teli suistuivat kiskoilta Tampereen aseman pohjoispuolella vaihteessa V171.

Onnettomuudesta ei aiheutunut henkilövahinkoja, mutta veturi ja yksi tavaravaunu sekä ratalaitteita vaurioitui. Lisäksi onnettomuus aiheutti laajoja haittoja junaliikenteelle.

Raiteilta suistunut veturi ja junan ensimmäisiä vaunuja.
Kuva: OTKES

Tutkinnassa tullaan selvittämään suistumiseen johtaneet syyt ja niiden taustalla olleita tekijöitä radan ja liikkuvan kaluston osalta.

Tutkintaryhmän johtajaksi nimetään hallintotieteiden maisteri Erkki Rajamäki ja jäseniksi insinööri (AMK) Timo Kivelä, veturinkuljettaja Emmi Kirvesmäki, turvalaiteasiantuntija Markku Korhonen sekä erikoistutkija Mikko Tikkanen. Tutkinnanjohtaja on raideliikenneonnettomuuksien johtava tutkija Lasse Laatta.

Lisätietoja:

Lasse Laatta

johtava tutkija,

raideliikenneonnettomuudet

Tutkintapäätökseen liittyvä muu sisältö