Potilaslainsäädännön kehittämiseksi häiriötä tuottavan potilaan oikeuksiin puuttumalla

Toteutettu osittain

Muut onnettomuudet Y

Onnettomuus

22.4.2008

B1/2007Y/S1

Suosituksen perustelu

Tutkinnassa ilmeni, että tulentekovälineiden tai muiden vastaavien vaaraa aiheuttavien esineiden joutumisen estäminen häiriötä tuottavan potilaan haltuun on vaikeaa, koska lainsäädäntö ei salli näiden esineiden pois ottamista kaikilta potilailta.

Suositus

Sosiaali- ja terveysministeriön tulisi ryhtyä toimenpiteisiin potilaslainsäädännön kehittämiseksi siten, että häiriötä tuottavan potilaan oikeuksiin voitaisiin puuttua muun muassa ottamalla väliaikaisesti haltuun potilaalle itselleen ja muille vaaraa aiheuttavat esineet.

Toimenpide-ehdotukset

Sosiaali- ja terveysministeriö jatkaa potilaan ja asiakkaan itsemääräämisoikeuden vahvistamista koskevan lainsäädännön valmistelua. STM:n mukaan tässä yhteydessä on syytä arvioida ja ottaa huomioon myös asiakkaan ja potilaan itsemääräämisoikeuden käytöstä muille aiheutuvat vaikutukset sekä mahdolliset turvallisuusriskit. Valmistelussa otetaan huomioon Onnettomuustutkintakeskuksen suosituksessa mainittujen kaltaisten tilanteiden ennaltaehkäisemiseksi tarvittavia toimia.